Kommunen spärrar av 90 parkeringar – bussar lapplisor på desperata bilägare

Kommunen spärrar av 90 parkeringar – bussar lapplisor på desperata bilägare

Kommunens lapplisor ägnar sig åt rovdrift på utsatta områden. När Finjagatan i Hässleholm återigen spärras av för trafik och de boende står utan parkeringsplats visar kommunen inte överseende med överträdelser eller hänvisar boende till lämpliga parkeringsplatser: istället utnyttjar de situationen genom att gå samma ronder om och om igen och drar in stora pengar till kommunkassan. Ett återkommande mönster i parkeringsvakternas arbete, enligt boende på Pilgatan, där även de som parkerat rätt riskerar att lappas.

Kommunen tar med glädje 800 kronor betalt för en felparkering. Foto: Jonathan Önell.

ANNONS

Annons om Trosjö Live 2025
Hela Finjagatan är avspärrad sedan den 14 april.

Syftet med parkeringsavgifter och böter är tydligt i lagen, de är enbart till för att ordna trafiken. Att göra dem till kassako och komplement till kommunkassan är olagligt, något som kommunen dock redan av allt att döma tummar på.

Hade profitdriven verksamhet tillåtits hade det skapat incitament för parkeringsvakterna att bland annat utfärda böter för småöverträdelser eller i oklara fall, såväl som att extra noga bevaka områden där reglerna är otydliga eller där det finns för få platser. Det senare hade sedan lett till att mindre lönsamma områden lämnats nästan helt utan bevakning, vilket hade varit emot syftet att ordna trafiken.

Detta verkar dock redan vara fallet i Hässleholm. Trots att kommunen har mindre än två heltidstjänster tillägnade uppdraget regnar böteslapparna som hagel över området kring Finjagatan, i synnerhet Pilgatan, där trängseln är stor sedan kommunen spärrat av Finjagatan på grund av vägarbete. Den 15 april slog kommunens lapplisa till mot gatan. Tio dagar senare var hon där igen.

– Det var gult på alla bilar! säger Frank Segerholm som bor på Pilgatan.

Den 15 april såg han i alla fall sex böteslappar och noterade liksom flera andra boende att även en bil som stod helt korrekt blivit lappad.

– Jag har stått där jättemycket och aldrig fått böter, utom en gång för kanske åtta år sedan. Sen skrev Norra Skåne om det, och då fick de krypa till korset.

Sedan Finjagatan spärrades av har Pilgatan blivit särskilt lönsam jaktmark för lapplisor.
De boende på Pilgatans egen parkering hör till de avspärrade.

Att lapplisorna passar på att komma dit just på grund av att Finjagatan står avspärrad tycker Frank, liksom andra tipsare, är uppenbart.

– Man utnyttjar att de bygger om där uppe. Då är man här direkt på morgonen, och det är verkligen inte första gången! säger han.

Den 25 april lappades det ännu en gång på Pilgatan. Foto: läsarbild.
Även vid parkeringen längst ned på gatan mot den gamla Filfabriken är det smockat.

En av områdets vaktmästare bekräftar den bild som ges av Frank och andra boende till Frilagt. Han menar att det till och med var värre under tidigare avspärrningar.

– De var här varannan dag, säger han.

Han noterade ett dussin böteslappar efter kommunens påskjakt den 15 april. Det blev stora intäkter för kommunen, och dryga utgifter för de boende.

– Jag är inte emot i vanliga fall, att man får böter om man inte gör som man ska, men nu, det är stängt överallt, det finns ingen plats.

Liksom flera andra tipsare tycker han att kommunen borde visa förståelse och medlidande med de som inte har någonstans att parkera.

– Man har dålig ekonomi, alla priser stiger, där borta betalar de dyrt för en parkering varje månad de inte kan använda, och sen får man betala 800 kronor i böter flera gånger på en månad, för att man inte har någonstans att parkera. Man hade blivit tokig, säger han.

Han hör till dem som framfört detta till personalen, men något gehör har man inte fått.

– De bryr sig bara om pengar, inte om människorna.

De flesta som betalar för parkering i kvarteret Limkokaren fick inte sina bilar avspärrade, men de betalar fortfarande för en parkering de inte kan använda. Foto: Jonathan Önell.

Securitas lappar också – förväntas dra in lika mycket pengar

Utöver sin egen lapplisa anlitar kommunen Securitas för att utfärda böter. Böterna tillfaller kommunen, men ju mer kommunen lappar, desto snabbare förväntas Securitas arbeta, enligt avtalet.

Skulle det visa sig att antal kontrollavgifter som utfärdas avviker kraftigt från ordinarie personals utfärdade kontrollavgifter skall detta först diskuteras mellan parterna för att om möjligt utröna orsaken. [...] Om problemet kvarstår [...] har Hässleholms Kommun möjlighet att hävda att Securitas Sverige AB ej uppfyller avtalskraven.

Den person som utgör avtalets ”ordinarie personal” och som rimligen har störst insikt i arbetet och vilka direktiv lapplisorna arbetar under heter Maria Jackmar. Men hon går inte att få tag på, för tekniska förvaltningen har sekretessbelagt hennes tjänstetelefonnummer. Det är olagligt. Tekniska förvaltningen försökte förra året att göra samma sak med elva av sina anställda, men backade sedan Frilagt hotat att dra dem inför kammarrätten.

Telefonisten för Securitas i Hässleholm är misstänksam mot Frilagts frågor, särskilt när det framkommer att vi vill veta vad deras kvot är och hur många arbetstimmar de avsätter till ändamålet.

– Vi pratar inte om andras avtal, du får ringa kommunen, säger hon.

Förnekar profitdriven verksamhet

Stefan Alvedal är avdelningschef för gata och trafik på tekniska förvaltningen. Han var en av de personer som tidigare hade hemligstämplat nummer. Nu svarar han på Frilagts frågor både för sin egen och Maria Jackmars räkning.

Finjagatan är fortfarande avspärrad. 90 parkeringsplatser är borta. Prioriterar ni att lappa där när ni vet att folk kommer att parkera fel?

– Absolut inte.

Varför upplever de boende det på det viset?

– Ingen aning.

– Skall man bygga om, då måste man stänga av. Kan man inte göra det kan man inte göra någonting i stan.

De upplever nu att ni tjänar pengar på dem.

– Det handlar om att man ställt sig där man inte får enligt lag.

Borde ni inte visa lite överseende, givet situationen?

– Det finns andra ställen att parkera på, det är bara att gå lite längre bort.

Och de som stod rätt och fick böter ändå?

– De får överklaga till polisen, och har de rätt får de pengarna tillbaka.

Tidigare har det lappats här i princip varannan dag.

– Det vet jag inte var ni fått ifrån.

Var det ni eller Securitas?

– Ingen aning. Jag har inte koll.

Jag hade gärna velat prata med Maria Jackmar.

– Hon har ett utsatt arbete, så det vill vi absolut inte.

Då kan du väl kolla upp det med henne.

– Det spelar väl ingen roll om det är kommunen eller Securitas?

Kan ju vara intressant för de drabbade att veta vem som är ansvarig, och vad de skall tycka om upplägget.

– Det blir lite grävande, då får du specificera exakt när det var.

Arbetet är mestadels klart, men Finjagatan är fortsatt avstängd fram till den 30 april.

Securitas. Vad är deras kvot?

– Vi har ingen kvot på dem.

– Det blir vad det blir, man vet aldrig hur mycket det blir. Det viktiga är att stävja felparkeringar.

Så ni följer inte upp det?

– Jo, det är klart vi gör, men vi har ingen kvot på dem.

Vad har ni gjort för att hjälpa folk att hitta parkeringar?

– Det har vi ju inte gjort så, det finns ju närliggande gator att parkera på.

Tekniskans chef saknar inblick och förhindrar insyn

Alexander Hovander är teknisk chef och bär det yttersta ansvaret för verksamheten. Det är han, tillsammans med kommunjurist Magnus Gjerstad, som beslutat att inte lämna ut Maria Jackmars nummer.

Bilden visar Johan Funke.
Alexander Hovander, ny teknisk chef i Hässleholms kommun sedan den 1 augusti. Foto: Johan Funke

Ni vägrar lämna ut Jackmars nummer. Vad skall det föreställa?

– Hon arbetar som parkeringsvakt, vi försöker ha lite skydd på henne.

Det får ni inte göra, vi har tidigare haft den här diskussionen.

– Vi lämnar inte ut hennes mobilnummer för att ingen skall kunna ringa och hota henne, vilket hon blivit utsatt för.

Är detta juste mot de boende?

– Vi har en tillfällig avställning. Då får man förhålla sig till de trafikregler som gäller, helt enkelt.

Borde ni inte visa överseende givet situationen, istället för att flyga in som asgamar?

– Det kunde man kanske ha gjort, men jag får ha en dialog med parkeringsbolaget och Maria i sådant fall.

Hur ser ni på att ni skapar en orimlig parkeringssituation för de boende, och sedan profiterar på den?

– Jag har ingen åsikt i det just nu, jag måste ta reda på situationen, men skulle det vara så att man gjort sin rondering och det faller så är det olyckligt.

Jonathan Önell

Uppskattar du Frilagt?
Frilagt behöver ditt stöd för att fortsätta granska!

Bankgiro: 
597-6535
Konto: 8403-8, 33 403 635-7
Swish: 0708938399
Kontakt: prenumeration@frilagt.se